Dlaczego bezsenność jest niebezpieczna dla zdrowia?

0
40
Rate this post

Dlaczego bezsenność jest niebezpieczna dla zdrowia?

Problemy ze snem od czasu do czasu przytrafiają się każdemu. Po stresującym dniu lub w efekcie przesadzenia z kawą jest to niemal powszechne zjawisko. Gorzej, gdy zasypianie staje się kłopotem pojawiającym się coraz częściej, bez żadnych wyraźnych przyczyn. Gdy taki stan utrzymuje się dłużej, można już mówić o problemie zwanym bezsennością.
Bezsenność, która przez wiele osób bywa lekceważona, może okazać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jej negatywny wpływ ponosi zarówno ludzka psychika, jak i cały organizm. Dlaczego?
Sen dla człowieka jest czasem odpoczynku, podobne znaczenie ma też dla wszystkich narządów wewnętrznych oraz skóry. W czasie snu komórki budujące ludzki organizm regenerują się, a serce i mózg mogą odpocząć od intensywnej pracy. Im mniej snu – tym większe problemy z regeneracją organizmu. W wyniku zmęczenia gorzej funkcjonuje serce oraz mózg, stąd też coraz większe problemy z koncentracją. Osłabiona zostaje jednocześnie naturalna odporność organizmu, co prowadzi do dalszych problemów ze zdrowiem. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do poważnych chorób, zatem nie można tego problemu lekceważyć.